Start Procesy beatyfikacyjne
Procesy beatyfikacyjne
Święty Alojzy Scrosoppi PDF Drukuj Email
Wpisany przez kl. Sławomir   
poniedziałek, 05 września 2005 10:44

Święty Alojzy ScrosoppiUrodził się 4 sierpnia 1804 r. w Udine, w północno-wschodnich Włoszech, w głęboko religijnej rodzinie katolickiej. W wieku 12 lat wstąpił do niższego seminarium, a w 1827 r. otrzymał w rodzinnym mieście święcenia kapłańskie. W uroczystości tej uczestniczyli jego dwaj starsi bracia, kapłani.

Region Friuli, w którym położone jest Udine, był w XIX w. bardzo ubogi, wyniszczony przez wojny i epidemie. Materialne i duchowe potrzeby jego mieszkańców stały się dla Alojzego wezwaniem do poświęcenia wszystkich energii działalności charytatywnej i pracy duszpasterskiej. Wzorem Jezusa Chrystusa, którego już w dzieciństwie obrał za swego jedynego Mistrza, poświęcił się służbie na rzecz najbardziej potrzebujących i opuszczonych.

Więcej…
 
Błogosławieni i Kandydaci Filipińscy PDF Drukuj Email
Wpisany przez kl. Sławomir   
piątek, 30 września 2005 10:35

bł. Jan Juwenalis AncinaFilipińscy błogosławieni.

bł. o. Jan Juwenalis Ancina COr.
Żył za czasów św. Filipa. Jemu to Filip zlecił sprawdzanie kolejnych tomów "Roczników kościelnych" pisanych przez Baroniusza. Ancina pracował początkowo jako kapłan Kongregacji rzymskiej. Później udał się do Neapolu, gdzie powstała nowa Kongregacja. Zasłynął jako wspaniały mówca, poeta i kompozytor tworzący dla potrzeb Oratorium. Właśnie dzięki sztuce udało mu się zachęcić do udziału w spotkaniach oratoryjnych arystokrację i elitę Neapolu. Na dwa lata przed śmiercią - mimo zapewnień, że nie jest tego godzien - został biskupem w Saluzzo. W czasie swoich krótkich rządów diecezją dał się poznać jako gorliwy pasterz. Zmarł w opinii świętości 30 sierpnia 1604 roku. Papież Leon XIII w 1889 zaliczył go w poczet błogosławionych. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzimy 30 sierpnia.

Więcej…
 
Błogosławiony Kardynał John Henry Newman PDF Drukuj Email
Wpisany przez kl. Sławomir   
piątek, 30 września 2005 10:30

John Henry NewmanFilipiński Błogosławiony

Kardynał Johna Henry NEWMANA

John Henry Newman został przyjęty do Kościoła Katolickiego przez włoskiego pasjonistę O. Dominika Barberi, w Littlemore pod Oksfordem, 9 października 1845 roku. Składając katolickie wyznanie wiary opuścił tym samym definitywnie Kościół Anglikański. Mając czterdzieści cztery lata i będąc w pełni sił twórczych, zrezygnował z funkcji pastora w Kościele Uniwersyteckim, ze stanowiska wykładowcy w renomowanym Oriel College, z wielu przyjaźni, a także, co być może było dla niego najtrudniejsze, z dalszych prób reformowania anglikanizmu w duchu katolickim. Odchodził od ludzi i od miejsc, które kochał, kierując się ku ludziom i ku miejscom, których nie znał. Nie była to jednak decyzja pochopna.

Więcej…
 
Sługa Boży Ksiądz Wawrzyniec Kuśniak PDF Drukuj Email
Wpisany przez kl. Sławomir   
piątek, 30 września 2005 10:26

Wawrzyniec KuśniakBiografia Sługi Bożego

Księdza Wawrzyńca KUŚNIAKA

Urodził się 1 sierpnia 1788 r. w Czarnkowie n/ Notecią. Pochodził z ubogiej rodziny. Śmierć ojca powoduje przerwanie nauki w Gimnazjum w Wałczu. Podejmuje różne prace w Wojciechowie i w Mchach. W dniu 11 sierpnia 1811 r. zostaje przyjęty do Kongregacji Oratorium Św. Filipa Neri na Świętej Górze w Gostyniu. 14 stycznia 1816 r. otrzymuje święcenia kapłańskie. Po święceniach zostaje opiekunem Bractwa Różańcowego, potem pomocnikiem mistrza nowicjatu i ekonomem. Od 8 sierpnia 1839 r. aż do śmierci, czyli do 15 marca 1866 r. pełni niestrudzenie obowiązki prepozyta kongregacji i duszpasterza sanktuarium świętogórskiego. Sługa Boży ks. Wawrzyniec Kuśniak COr żyje cicho, w ukryciu, ale bardzo gorliwie.

 

Więcej…
 
Sługa Boży Ksiądz Ferdynand Machay PDF Drukuj Email
Wpisany przez kl. Sławomir   
piątek, 30 września 2005 10:21

Ferdynand MachayŻyciorys Sługi Bożego

Księdza Ferdynanda Machaya

Ksiądz Ferdynand Machay COr., syn Ferdynanda i Weroniki z d. Mozarka, urodzony 9 grudnia 1914 r. w Jabłonce, woj. Krakowskie. Świadectwo dojrzałości otrzymał w Państwowym Gimnazjum w Nowym Targu dnia 20 czerwca 1933 r.

W tym samym roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Proboszcz parafii w Jabłonce, Ks. Julian Łysek, wystawił mu w dniu 18 lipca 1933 r. świadectwo moralności takiej treści: "Niżej podpisany proboszcz parafii Jabłonka Orawska stwierdzam, że Ferdynand Machay, absolwent gimnazjum w Nowym Targu, jest mi znany jako religijny, dobrze wychowany, przykładny - dobrych i znanych z pobożności w parafii rodziców syn. Dlatego gorąco polecam jego prośbę do łaskawego uwzględnienia".

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2